Öğretim Üyemiz ve Bilim Adamları Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESR) Testini Geliştirerek Yeni Bir ESR Cihaz İcat Ettiler

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Atatürk Hastanesi Laboratuvarlar Koordinatörü Prof. Dr. Özcan Erel  ile Bilkent Üniversitesi UNAM Araştırma Merkezinden Bilim Uzmanı Ziya Işıksaçan ve Dr. Çağlar Elbüken Tıp Dünyasında yaygın ve etkin olarak kullanılan Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESR) testini geliştirdiler.

Geliştirilen sistem hem yeni bir ölçüm yöntemi olup, hem de bu yöntemi kullanarak hasta başı ölçüm yapan cep telefonu büyüklüğündeki bir cihazdır. Bu test için geleneksel yöntemde olduğu gibi özel bir kan tüpü işlemi gerekmez, icat edilen sistem kan sayımı testi için alınan EDTA’lı tüpleri kullanarak 40 mikrolitre (bir damla 50 mikrolitredir) hacmindeki kan ile analizi gerçekleştirmektedir.  Geleneksel yöntemde bu test için ayrı, özel, solüsyon içeren bir tüpe bol miktarda kan alınırken, icat edilen bu yeni ölçüm sisteminde bir damla kan yeterli olmaktadır.  Bunun için ayrı özel bir kan tüpü de gerekmemektedir. Rutin kan sayımı testi için alınmış olan EDTA’lı kan tüplerinden alınan bir damla kan ile analiz 2 dakika içinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bu modülün rutin kan sayım cihazına entegre edilmesiyle de hastanelerdeki kan alma işleminde bir tüp daha az kan alınacak, ayrı bir cihaza daha gerek kalmayacak, sonuçlar bir saatte değil iki dakikada çıkacak ve bu test için istihdam edilen teknik personele ihtiyaç kalmayacaktır.

Bu Test Enfeksiyon, romatizma, travma, kanser,  anemi, polisitemi, malnutrisyon gibi pek çok bozukluğun tanı ve tedavisinin izlenmesinde tüm sağlık kuruluşlarında kullanılacaktır.

Yeni testin icadında emeği geçen Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Atatürk Hastanesi Laboratuvarlar Koordinatörü Prof. Dr. Özcan EREL’e,  Bilkent Üniversitesi UNAM Araştırma Merkezinden Bilim Uzmanı Ziya Işıksaçan ve Dr. Çağlar Elbüken’e teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Özcan Erel Kimdir?

ozanerelyeiicad

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz