Rektörümüz Prof. Dr. Metin DOĞAN’ın 2017 Yeni Yıl Mesajı

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ailesi olarak, bilimsel, sosyal ve kültürel alanda yapılan etkinlikler, ulusal ve uluslararası ödüllerle taçlanan bilimsel çalışmalar, lisans ve lisansüstü düzeyde açtığımız yeni programlar ve altyapı çalışmalarıyla önemli adımlar attığımız başarılı bir yılı daha geride bıraktık.

Uluslararası bir araştırma üniversitesi vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda, kadrosuna kattığı tecrübeli bilim insanları sayesinde ülkemizin bilimsel birikimine önemli katkılar sağlamaktadır. Ortaya koyduğumuz araştırma odaklı stratejinin orta ve uzun vadede bu çıtayı daha ileriye, daha yükseğe taşıyacağına yürekten inanıyorum.

Üniversiteler sadece bilginin üretildiği değil, aynı zamanda ehil insanların elinde irfana ve faydaya dönüştüğü kurumlar olmalıdır. Çatışmanın değil uzlaşmanın, kavganın değil hoşgörünün, dogmanın değil bilimsel bilginin hâkim olduğu kurumlar olmalıdır. Üniversiteler bu özellikleriyle toplumun tüm kesimlerine örnek olmalı ve toplumsal barışın mayası olmalıdır.

Haklının değil güçlünün söz sahibi olduğu mevcut dünya düzeninde, hakkın sahibine teslimi için haktan yana olanın aynı zamanda güçlü olmasını kaçınılmazdır. Güç, kaynağını bilgiden alarak bütün insanlığın faydasına dönük olması gerekirken, bu gün maalesef bilginin yıkıcı, baskıcı ve sömürücü güce dönüşüp sadece hâkim olanların menfaatlerine hizmet ettiğine tanıklık etmekteyiz.

Bölgesel ve küresel bir aktör haline gelen Türkiye de, üniversiteler de amaç ve hedeflerini bu doğrultuda güncellemeli, insanlığın ortak kazanımı olan bilginin insanlığın faydası ve refahı için kullanımına katkı sunacak alternatifleri ortaya koymak zorundadırlar.

Bu duygularla, 2017 yılının müspet anlamda zihinsel dönüşüme daha farklı bir ivme katmasını dilerken mesai mefhumu gözetmeden büyük fedakârlıklarla oldukça başarılı bir yıl geçiren Üniversitemizin bütün çalışanlarına teşekkür eder, yeni yılın ülkemize ve tüm insanlığa barış, huzur, mutluluk, kardeşlik getirmesini diler, saygılar sunarım.

Prof. Dr. Metin DOĞAN

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü

yeniyil2017mesaji

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz