2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi

Kanun Üstadları, Akademisyenler ve Kanun Yapımcılarının katkılarıyla 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Üniversitemiz Bilkent Yerleşkesinde 02-04 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyuma T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’ndan Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, T.C. Başbakanlık Tanı Fonu, Gazi Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, ODTÜ Mezunlar Derneği destek verdi.

2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumun açılış gününde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Metin DOĞAN günün anlam ve önemini içeren bir açılış konuşması yaptı. Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Türk Musiki Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Fatih UŞAN, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürü Prof. Dr. Murat Salim TOKAÇ, Sempozyum ve Festival Genel Koordinatörü Tahir AYDOĞDU’nun konuşmaların ardından program başladı.

Programın birinci oturumda “Tarihsel süreç içinde Kanun çalgısı” başlığı altında Prof. Dr. Ruhi AYANGİL’in oturum başkanlığında Doç. Dr. Ayten KAPLAN, Yrd. Doç. Dr. Seher TETİK IŞIK, Doç. Dr. Feyzan Göher VURAL sunum yaptı. Sunumun ardından Hakan GÜNGÖR ve Demet DOĞRUÖZ kanun dinletisi gerçekleştirdiler.

İkinci oturumda “Kanun Çalgısının Türk ve Dünya Müziklerindeki Yeri (Necati YILDIZDOĞAN Anısına)” Prof. Doç. Dr. Şehvar BEŞİROĞLU’nun oturum başkanlığında Dr. Ayhan SARI, Dr. Halil ALTINKÖPRÜ, Murat Burçin DERÇİN sunum yaptı. Sunumun ardından Güldeniz EKMEN kanun dinletisi gerçekleştirdi.

Üçüncü oturumda “ Kanun Çalgısında İcracılık Açısından Geleneksel İcra ve Yeni Arayışlar Arasındaki Bağlantılar (Halil KARADUMAN Anısına)” başlığı altında Doç. Dr. Ayşegül Kostak TOKSOY’un oturum başkanlığında Güldeniz EKMEN, Hakan GÜNGÖR, Ahmet BARAN, Göksel BAKTAGİR, İrşat KAZAZOĞLU sunum yaptı. Sunumun ardından Celalettin AKSOY ve İbrahim BAKIM “Yeni Tasarlanmış Kanun Tanıtımı” konusunda 1. Atölye Çalışması gerçekleştirildi. Atölye çalışmasının ardından Azerbaycan’dan Tarana ALİYEVA, İran’dan Marjan MAHRABAN dinleti gerçekleştirdiler.

Festivalin açılış konserinde Ayşegül KOSTAK TOKSOY, Atsuko SUETOMİ – Göksel BAKTAGİR, Aysu SADİQOVA, Halil ALTINKÖPRÜ, Deniz GÖKTAŞ, Ruhi AYANGİL bireysel icralarını gerçekleştirdiler.

Programın İkinci günü ilk oturumunda “Kanun Metodları” başlığı altında Prof. Dr. Feza TANSUĞ’un oturum başkanlığında Dr. Ümit MUTLU, Tahir AYDOĞDU, Doç. Dr. Pınar SOMAKÇI, Yrd. Doç Dr. Yılmaz KAHYAOĞLU sunum yaptı.

İkinci oturumda “Çeşitli Ülkelerde Kanun ve Benzeri Çalgılar (Julien Jelaleddin Anısına)” başlığı altında Prof. Dr. Hakan CEVHER’in oturum başkanlığında Atsuko SUETOMİ, Marjan MAHRABAN, Sofia LAMPROPOULOU, Salah Eddin MARAQA sunum yaptı. Sununun ardından Dr. Halil ALTINKÖPRÜ “Türk Müziği Makamlarında Kanun ile Geçki Uygulamaları” konusunda 2. Atölye Çalışması gerçekleştirdi. Atölye çalışmasının ardından Jamel ABİD (Tunus), Mehmet ÇELİKSU ve Ömer ZİYAD (Irak) kanun dinletisi gerçekleştirdiler.

Üçüncü oturumda “Kanun Çalgısının Yapımı ve Yapımcıları” konu başlığında Yrd. Doç. Dr. Süleyman ERGUNER oturum başkanlığında Kenan ÖZTEN, Levent GÜLEÇ, İbrahim AVCI, Murat SAĞLAM, Faruk KURŞUNEL, Hakan KURŞUNEL, Ataç SEVİL, Kaan SEVİL, Burçin BAYAR sunum yaptılar.

Dördüncü oturumda “Stüdyo Ortamında Kanun Kayıt Teknikleri ve Kanun Orkestra İçinde Yerleşimi” başlığı altında Doç. Dr. Cenk GÜRAY’ın oturum başkanlığı’nda Doç. Dr. Mehmet Can ÖZER, Sinan SUNGAR, Suat TOYDEMİR, Mutlu HİÇYILMAZ, Buğra SAHİL sunum yaptılar.

Beşinci oturumda “Bestecilik Açısından Kanun Çalgısı” başlığı altında Prof. Dr. Türev BERKİ’nin oturum başkanlığında Prof. Dr. Ruhi AYANGİL, Turgay ERDENER, Göksel BAKTAGİR, Uğraş DURMUŞ sunum yaptılar.

Altıncı oturumda “Kanun Eğitimi ve Öğretimi” başlığı altında, Prof. Dr. Gülçin YAHYA KAÇAR oturum başkanlığında Tahir AYDOĞDU, Göksel BAKTAGİR, Öğr. Gör. Serkan GÜNALÇİN sunum yaptılar. Sunumun ardından “Koto-Çeng-Santur Sazlarından” Atsuko SUETOMİ, Şehvar BEŞİROĞLU, Sedat ANAR, Atilla SÜMER, “Müzik Engel Tanımaz” temalı Atilla SÜMER, Nasuhi Can ÖZAYDIN, Berk Burak BOYAR, Onur ULUALP dinleti gerçekleştirdiler.

Dinletilerin ardından Ahmet SEMİZ, Metehan SEMİZ, Emine ATALAY ve Tahir AYDOĞDU, “İOS ve Android İşletim Sistemleri İçin Gerçekleştirilen Kanun Uygulamasının Tanıtımı” konusunda 3. Atölye Çalışmasını gerçekleştirildi. Atölye çalışmasının ardından Salah Eddin MARAQA (Ürdün) Ahmet BARAN, Emre ERDOĞAN, Hakan Emre ZİYAGİL, BAHADIR ŞENER kanun dinletisi gerçekleştirdiler.

Gazi Üniversitesi Gazi Konser Salonunda Serkan GÜNALÇİN, Sofia LAMPROPOULOU, Turgut ÖZÜFLER, Tuncay KARDAŞ, Pınar SOMAKÇI, Volkan GİDİŞ, Ümit MUTLU, Nuray Dönmez DEVECİOĞLU dinleti gerçekleştirdiler. Dinletinin ardından festival için sipariş verilen eserlerin seslendirilmesi için TURGAY ERDENER’in eserini Ahmet BARAN, Murat AKÇAY’ın eserini Tahir AYDOĞDU ircaa ettiler. Başkent Üniversitesi Orkestra Akademisi, Ertuğ KORKMAZ’ın Şefliğinde dinleti gerçekleştirdiler.

2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumda üçüncü gününde Sait DURGUN’un “Kanun’da Perdeler ve Mandal Sistemi” konusunda 4. Atölye Çalışması ardından Reha SAĞBAŞ’ın “Cemil Bey’in Tanbur İcraları Üzerinden Türk Müzik Sistemleri Üzerine ve Çalgıların Akortlanması Hususunda Yeniden Bir Bakış” konusunda 5. Atölye Çalışması gerçekleştirildi. Atölye çalışmaları ardından Mohamed Saadaoui ve Göksel BAKTAGİR dinleti gerçekleştirdiler.

“Elektro Kanun” konusunda İbrahim AVCI 6. Atölye Çalışmasını gerçekleştirdi. Ardından Onur CİCİN, Mustafa OLGAN, Hakan KILINÇARSLAN dinleti gerçekleştirdiler.

1. Oturumda “Kanun Çalgısında NOTASYON Teknikleri, Yeni Eserler ve Yönelişler” başlığı altında Prof. Dr. Ertuğrul Bayraktar KATAL’ın oturum başkanlığında Doç. Dr. Onur TÜRKMEN, Doç. Dr. Oğuz KARAKAYA sunum yaptı. Sunumun ardından Müslüm YILDIRIM’ın “Süryani Müziğinde Kanun Kullanımı” konusunda 7. Atölye Çalışması, Yrd. Doç Dr. Ersan KOÇ’un “Çok Telli Anadolu Çalgıları ile Tasarım Denemeleri Üzerine Düşünmek: Yatağan Saz Tanıtımı” konusunda 8. Atölye Çalışmasını, Timko CHICHAKOVSKI “Makedonya’da Kanun” konusunda 9. Atölye Çalışmasını gerçekleştirdiler.

Atölye çalışmalarının ardından Küçük Yetenekler’den Eren TEKİN, Emirhan Ahmet KAÇAR; Genç Yeteneklerden Emin BAYRAM, Sinan YEŞİLYURT, Oğuzhan UZUN, Oğuzhan AKKUŞ dinleti gerçekleştirdiler.

Dinletinin adından Turgat COŞKUN “Kanun’da Taksim ve Doğaçlama- Halk Müziğinde Kanun Kullanımı” konusunda 10. Atölye Çalışmasını, Fikret KARAKAYA, Serap ÇAĞLAYAN, “14 Yüzyılda Kullanılan Kanun Sazı Hakkında Bilgi ve Eski İcrayla İlgili Kanunun ve Çeng Dinletisi” konusunda 11. Atölye Çalışmasını gerçekleştirdi.

Jülien LELALEDDİN, Necati YILDIZDOĞAN ve Halil KARADUMAN anısında belgesel gösteriminden sonra Tahir AYDOĞDU’nun “Taş Plak Kayıtlarında Kanun Taksimleri ve Kanun İcraları” konusunda 12. Atölye çalışması gerçekleştirdi.

Gültekin AYDOĞDU, Erol DERAN, Nevzat SÜMER, Cüneyt KOSAL, Rıza RİT’e Onur Ödülü verildikten sonra Kanun Dostlarının kapanış konseri ile 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu tamamlandı.

2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 1  2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 7 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 8 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 9 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 10 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 11 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 12 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 13 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 14 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 15 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 16 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 17 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 18 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 19 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 20 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 21 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 22 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 23 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 24 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 25 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 26 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 27 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 28 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 29 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 30 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 31 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 32 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 33 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 34 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 35 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 36 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi 37 2. Uluslararası Kanun Festivali ve Sempozyumu Gerçekleştirildi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz