Ankara’ya Yeni Turizm Merkezi Projesi

İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi sınırında yer alan ve Karadeniz iklimi ve doğa özelliklerini taşıyan Çubuk ilçesinin, doğal güzelliklerini ve kültürel özelliklerini öncelikli olarak Ankara’da daha sonra da tüm Türkiye’de yaşayanlara tanıtmayı ve bu bölgeyi ciddi bir turistik destinasyon merkezi yapma amacıyla yeni bir proje gerçekleştiriliyor.

Büyükşehirde yaşamanın sıkıntılarından bir nebze olsun kurtulmak isteyen vatandaşlarımıza hemen yanıbaşlarında keşfedilmemiş bir doğa ve kültür hazinesi sunan bu bölgede değişik seçenekleri olan turistik merkezler oluşturulacak.

17 Haziran 2015 tarihinde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Metin DOĞAN, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet KANKAL, Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay ACEHAN, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki METIN, Y. Mimar Ali ÇIGAN, ilgililer ve basın mensuplarından oluşan bir heyet gün boyunca Çubuk’un köyleri, yaylaları, göl ve göletleri, barajları, ormanlık bölgeleri, tracking alanları gibi doğal ve turizm potansiyeli taşıyan kültürel bölgelerini gezdiler.

Doğal güzellikler ve kültürel özelliğini yitirmemiş, ancak hem demografik hem de teknolojik açıdan baskı altında bulunan köy ve yayla gibi yerleşmeler tespit edildi.

Üniversitemiz ve Çubuk Belediyesi işbirliğinde, video-kamera görüntüleri, fotoğraflar, tutulan notlar ve konuşulanlardan oluşan bilgi ve birikim tarafların biraraya gelmesiyle yeniden ele alınacak.

Doğal ve kültürel hayatın korunarak, şehirde yaşayanların köy hayatını doğal ortamı içerisinde görmesi ve yaşaması, şehrin gürültü ve karmaşasından uzakta birer ziyaretçi gibi değil de, o mekânın daimi sakini gibi hissedeceği bir ortam ve şartların oluşturulması ve bölgenin turizm potansiyelini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılacak.

Üniversitemiz ve Çubuk Belediyesi işbirliğiyle yürütülecek olan projede hem kültürümüzün korunması, tanıtılması, ve gelecek kuşaklara aktarılması; hem de bölgede yeni bir turistik potansiyel oluşturulması hedeflenmektedir.

Ankara'ya Yeni Turizm Merkezi Projesi 1 Ankara'ya Yeni Turizm Merkezi Projesi 2 Ankara'ya Yeni Turizm Merkezi Projesi 3 Ankara'ya Yeni Turizm Merkezi Projesi 4 Ankara'ya Yeni Turizm Merkezi Projesi 5 Ankara'ya Yeni Turizm Merkezi Projesi 6 Ankara'ya Yeni Turizm Merkezi Projesi 7 Ankara'ya Yeni Turizm Merkezi Projesi 8 Ankara'ya Yeni Turizm Merkezi Projesi 9 Ankara'ya Yeni Turizm Merkezi Projesi 10 Ankara'ya Yeni Turizm Merkezi Projesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz