Bütün Yönleriyle Ermeni Sorunu Kolokyumu

Üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Vedat GÜRBÜZ Koordinatörlüğünde hazırlanan “Bütün Yönleriyle Ermeni Sorunu Kolokyumu”  Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Metin DOĞAN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih ÇELEBİ, Başbakanlık Müşavirlerinden Nihat GÜRBÜZ, Dursun KUVELOĞLU, Cemil YILMAZ, Sadettin KÖSELERLİ, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet KANKAL, Üniversitemiz öğretim üyeleri ile idari personeli ve öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Yoğun bir katılımın olduğu program, Prof. Dr. M. Vedat GÜRBÜZ’ün Ermenilerin Kökeni tartışmaları ve ilk yerleşim yerlerinden hareketle, 1920’li yıllara kadar Türk-Ermeni ilişkilerinin boyutu üzerinde durduğu açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Yrd. Doç. Dr. Yıldız DEVECİ BOZKUŞ Ermeni tarihinden kısa kesitler anlatarak, soykırım iddialarının günümüzde Ermenistan’da nasıl algılandığı üzerinde durdu. Prof. Dr. Birol Akgün ise soykırım iddialarının siyasi etkileri üzerinde durarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin çözüm sürecine bağlanması ve ilişkilerin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Bilal SAMBUR’un soykırım iddialarının özellikle Ermeni gençleri ve vatandaşları üzerinde nasıl bir psikolojik etki uyandırdığı ve emperyalist ülkelerin dünyanın birçok yerinde uyguladıkları insanlık dışı uygulamaların da yeniden ve farklı bir bakış açısıyla değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasin POYRAZ da “Soykırım” tabirinin ne zaman ve nerede ortaya çıktığını ifade ettikten sonra, türlü ülke meclislerinde alınan “Ermeni Soykırımı” kararlarının hukuki açıdan Türkiye’yi bağlamayacağını, ancak Türkiye’nin de bu süreçte üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi. Tarih Bölümü Doktora öğrencilerinden Meral YILMAZ Amerikan-Ermeni ilişkileri ve Amerika’daki Ermeni lobilerinin faaliyetleri üzerinde durarak, Türkiye’nin Ermeni meselesi hakkında resmi bir tezinin henüz bulunmadığını, bu durumun yurtdışına çıkan Türk vatandaşlarını zor durumda bıraktığını anlattı. Diğer bir Doktora öğrencisi Tuğrul ÇAMAŞ ise Rus-Ermeni ilişkilerinin temellerini anlattıktan sonra Rusya’nın Ermenistan üzerindeki etkisini, Amerika ve Avrupa’ya rağmen, Rusya’nın müdahil olmadığı bir platformda Ermeni sorununun çözümünün mümkün olmayacağını dile getirdi.

Program Moderatör  Prof. Dr. M. Vedat GÜRBÜZ’ün değerlendirmelerini ve Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Metin DOĞAN’ın kapanış konuşmasıyla sona erdi.

BÜTÜN YÖNLERİYLE ERMENİ SORUNU KOLOKYUMU 1 BÜTÜN YÖNLERİYLE ERMENİ SORUNU KOLOKYUMU 2 BÜTÜN YÖNLERİYLE ERMENİ SORUNU KOLOKYUMU 3 BÜTÜN YÖNLERİYLE ERMENİ SORUNU KOLOKYUMU 4 BÜTÜN YÖNLERİYLE ERMENİ SORUNU KOLOKYUMU 5 BÜTÜN YÖNLERİYLE ERMENİ SORUNU KOLOKYUMU 6 BÜTÜN YÖNLERİYLE ERMENİ SORUNU KOLOKYUMU 7 BÜTÜN YÖNLERİYLE ERMENİ SORUNU KOLOKYUMU 8 BÜTÜN YÖNLERİYLE ERMENİ SORUNU KOLOKYUMU 9 BÜTÜN YÖNLERİYLE ERMENİ SORUNU KOLOKYUMU

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz