Köle Ticareti Mağdurlarını Anma Sergisi Üniversitemizde

25 Mart Atlantikaşırı Köle Ticareti Mağdurlarını Anma Uluslararası Günü kapsamında Birleşmiş Milletler Enformasyon Merkezi tarafından hazırlanan gezici sergi Üniversitemiz Etlik Yerleşkesi’nde yapılan tören ile açıldı.

YBÜ Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalara Enstitüsü (ULİSA) ve BM Enformasyon Merkezi işbirliğiyle üniversiteye ulaştırılan sergi, öğrencilerden ve akademisyenlerden büyük ilgi gördü.

Törenin açılış konuşmasını yapan ULİSA Müdürü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Atlantikaşırı köle ticaretinin dünya tarihinde emsali bulunmayan bir trajedi olduğunu belirterek “Milyonlarca masum insana tarifsiz acılar yaşatan, tarihin en uzun ve en yaygın trajedileri arasına yerleşen köle ticaretini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren bu sergi bizleri insanların en kötü yönleriyle yüzleşmeye zorlarken, bizlere geçmişte ve günümüzde köleliğe karşı çıkanların içindeki iyiliği de hatırlatacaktır” dedi.

Birleşmiş Milletler’in bu seneki Atlantikaşırı Köle Ticareti Mağdurlarını Anma Günü’nü “Kadın ve Kölelik” temasıyla gerçekleştiriyor. Buna binaen, Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, kadınların karşı cinse nazaran cinsiyetleri ve ırkları sebebiyle daha fazla ayrımcılığa ve sömürüye maruz kaldıklarını belirtti.

Törenin ikinci konuşması BM Enformasyon Merkezi Temsilcisi Ahmet Parla tarafından yapıldı. BM’nin 2015 yılına köle ticareti mağdurları çerçevesinde özel önem atfettiğini belirten Ahmet Parla, ırkçılığa dayalı ayrımcılık, buna bağlı olarak da hoşgörüsüzlük ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konularda farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Üniversitemiz Etlik Yerleşkesi’nde bulunacak olan sergi 3 Nisan 2015 tarihine kadar sürecektir.

Köle Ticareti Mağdurlarını Anma Sergisi Üniversitemizde 1 Köle Ticareti Mağdurlarını Anma Sergisi Üniversitemizde 2 Köle Ticareti Mağdurlarını Anma Sergisi Üniversitemizde 3 Köle Ticareti Mağdurlarını Anma Sergisi Üniversitemizde 4 Köle Ticareti Mağdurlarını Anma Sergisi Üniversitemizde 5 Köle Ticareti Mağdurlarını Anma Sergisi Üniversitemizde

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz