ULİSA-BM Günleri ‘ Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ‘ Gerçekleştirildi

ULİSA-BM Günleri Panel Serisi’nin ikincisi “Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” başlığı altında, 10 Mart 2015 tarihine Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Cinnah Yerleşkesi 6. kat toplantı salonunda üniversitemizin Rektörü Sayın Prof. Dr. Metin DOĞAN’ın katılımıyla başladı.

BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Uzmanı Zeliha ÜNALDI ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan DUMAN’ın konuşmacı olarak katıldığı seminer, üniversitemizin öğrencileri ve öğretim üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Seminerin ilk konuşmacısı olan Zeliha Ünaldı, “toplumsal cinsiyet” kavramını irdelemiş, iş ve meslek gruplarına göre cinsiyet dağılıma ilişkin istatistiksel bilgiler sunmuş ve Türkiye’deki mevcut durumu değerlendirmiştir. BM’nin bu konudaki görüşlerini açıklayan Ünaldı, BM’nin bu alanda attığı adımları sıralamış ve Türkiye’nin BM çerçevesinde kabul edilen uluslararası sözleşmelerin hangilerine taraf olduğunu ve uygulama açısından ne bulunduğu aşamayı detaylı bir şekilde incelemiştir. Ünaldı, küresel çapta ses getiren ve toplumsal cinsiyet eşitliği için erkeklerin de en az kadınlar kadar katkı sağlaması gerektiği düşüncesiyle başlatılan heforshe kampanyasını tanıtarak sözlerine son verdi.

Ardından söz alan Prof. Dr. Duman ise, toplumsal cinsiyetin tarihi ve kavramsal gelişim sürecini inceleyerek toplumların kadın ve erkeklere yüklediği rolleri akademik bir perspektiften değerlendirdi.

Eşitlik olmadan toplumsal gelişmenin olamayacağına dair bir uzlaşıyla sonuçlanan toplantı, konuşmacı ve dinleyicilerin birebir iletişimine fırsat veren kokteyl ile sona ermiştir.

ULİSA-BM Günleri ' Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ' Gerçekleştirildi 1 ULİSA-BM Günleri ' Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ' Gerçekleştirildi 2 ULİSA-BM Günleri ' Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ' Gerçekleştirildi 3 ULİSA-BM Günleri ' Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ' Gerçekleştirildi 4 ULİSA-BM Günleri ' Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ' Gerçekleştirildi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz