Üniversitemizde Zorla Yerinden Edilme ve Mülteci Kadınlar Paneli Gerçekleştirilecek

Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü ile BM Mültecileri Yüksek Komiserliği (UNHCR) Türkiye Ofisi işbirliği işbirliğinde ‘‘Zorla Yerinden Edilme ve Mülteci Kadınlar’’ başlıklı bir panel gerçekleştirilecektir.

Zulüm sebebi ile topraklarını terk etmek zorunda kalmış, hayatlarını kurtarmak ve özgürlüklerini sağlamak için yabancı ülkelere zorunlu olarak göç etmiş kişiler ‘‘mülteci’’ olarak tanımlanmıştır. Her mülteci nüfusunun yaklaşık yarısını kadınlar ve kız çocukları oluşturmaktadır. Bu süreçte kadınlar, maruz kaldıkları şiddet, zarar ve kayıplar itibari ile çoğu zaman erkeklerden daha savunmasız durumda kalmaktadırlar.

Özellikle; Suriye İç Savaşı ve Ortadoğu’da yıllardır sürmekte olan zulüm sebebi ile zorla yerinden edilme’’, ‘‘mültecilik’’, ‘‘sığınma’’ vb. kavramlar Türkiye’yi yakından ilgilendirmektedir. Bu kavramlar ışığında gerçekleşecek panelde, mülteci kadınların yaşadıkları sosyal ve ekonomik problemler ortaya konulacak, bu problemlere sosyal ve siyasi politika önerileri sunulacak ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin mülteciler ve sığınmacılara yönelik gerçekleştirdikleri savunuculuk, koruma ve destek gibi faaliyetler hakkında bilgi verilecektir.

Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin moderatörlüğünde gerçekleşecek panele, Üniversitemiz Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan Duman ve Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yaser Snoubar ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Basın Müdürü ve Sözcüsü Selin Ünal konuşmacı olarak katılacaklardır.

Tarih: 15.03. 2017

Saat:14.00

Yer: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Cinnah Yerleşkesi A-Blok 6.Kat Konferans Salonu

(Cinnah Caddesi No:16 Çankaya/ANKARA)

Programa herkes davetlidir.

Ulisamulteci

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz