Üniversitemiz Savunma Sanayi için Ülkemizde Bir İlk Olan Piezoseramik Hidrofonu Üretti

Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihangir Duran ve ekibi, bir savunma sanayi şirketi ile yürüttüğü proje sayesinde denizlerde düşman unsurlarını iki kat daha uzak mesafeden algılayabilen “hidrofon” geliştirildi.

Üniversite-Sanayi İş Birliği kapsamında Türkiye’nin ilk ve tek kristal “piezoseramik hidrofonu”nu üreten Prof. Dr. Cihangir Duran ve ekibi, su altındaki ses dalgalarının tespitini yapan hidrofonların, dünyada ABD, Çin ve Singapur dışında, testleri tamamlanan yerli hidrofon ile Ülkemizin bu alanda bir adım öne geçmelerini sağladılar.

Geliştirilen teknolojinin çok yakında tüm askeri gemiler ve denizaltılarda kullanılmaya başlanacağını ifade eden Prof. Dr. Cihangir Duran, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı olan yeni nesil hidrofon, düşman unsurlarının çok daha uzun mesafeden tespit edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu teknoloji kullanılarak yeni nesil su altı akustik sistemler yapılmaktadır. Özellikle de sonoboy adı verilen yüzer platform konum tespit sistemi, torpido sistemleri, mayın tarama gibi birçok uygulamada hacimsel sınırlamalar olduğu için daha küçük fakat performansı daha yüksek cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Geliştirilen bu teknolojinin en önemli avantajı, mevcut sistemden yaklaşık iki kat daha uzun mesafeden unsurları algılamasıdır. Bu teknoloji sayesinde Deniz Kuvvetlerimizin rekabet gücü artacaktır. Tek kristal seramikler dünyada sadece ileri teknolojiye sahip sınırlı sayıda ülkelerde üretilmektedir. Öncelikli hedefimiz Deniz Kuvvetlerimizin güçlenmesi ancak gelecekte bu teknolojiyi taşıyan sistemlerin ihracatı da yapılabilir.”

Projede emeği geçen herkesi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ailesi olarak tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

cihangir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz