AYBÜ Hakkında

Üniversitemiz, bilimsel veriler ışığında çağımızın ihtiyacına cevap veren araştırma faaliyetleri ile bilim ve teknolojiye katkıda bulunacak, donanımlı bireyler yetiştirmek amacıyla ülkemizin 97. ve başkentimiz Ankara’ nın 5. devlet üniversitesi olarak (27648 sayı ve 21 Temmuz 2010 tarihinde resmî gazete yayımlanan karar uyarınca) 7 fakülte, 1 yüksekokul ve 4 enstitü ile 1 konservatuvarla 03 Ekim 2011 tarihinde eğitim-öğretime  başlamıştır. 2020 itibari ile 14 fakülte, 1 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 3 meslek yüksekokulu, 5 enstitü ve 28 uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır.

g26

Ülkemize ve  insanlığa hizmet edecek, bilimin ve insanlığın geleceğine yön verecek, güncel sorunlara duyarlı, ülkemize ve topluma yol gösteren bir üniversite olma hedefini merkeze koymuş olan bir üniversitedir.

Üniversitemiz, geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2020-2021 akademik yılında da, Tıp, Diş, Hukuk, Mimarlık ve Güzel Sanatlar, Siyasal Bilgiler, İnsan ve Toplum Bilimleri,  İşletme, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Şereflikoçhisar Uygulamalı Bilimleri, İslami İlimler Fakülteleri ve Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı alanlarında lisans;  Yabancı Diller Yüksekokulu ilgili fakülte ve bölümlerin lisans ve lisansüstü; Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Şereflikoçhisar Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu da ön lisans eğitimine devam etmektedir.

 

turkuzay

Üniversitemizde Tıp, Mühendislik, Siyasal Bilgiler, Havacılık ve Uzay Bilimleri ve İşletme Fakülteleri ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Programında  %100 İngilizce eğitim verilmektedir.

Hukuk Fakültemiz Devlet üniversiteleri içinde ilk olma özelliğiyle  başladığı % 30 ingilizce eğitim programına devam etmektedir. İnsan ve Toplum bilimleri Tarih programımız da %30 İngilizce eğitime devam edecektir.

Bunun dışında Tıp Fakültesi  (Türkçe programı),  Güzel Sanatlar, Sağlık Bilimleri Fakültesi  Diş Hekimliği Fakültesi, Şereflikoçhisar Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve İnsan Toplum Bilimleri Fakültesi’nin diğer programları ile Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Türk Din Musikisi Programı, Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Şereflikoçhisar Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu doğrudan Türkçe eğitim verirken; İslami İlimler Fakültemiz ise bir yıllık Arapça hazırlık eğitiminin ardından Türkçe Eğitime devam edecektir.

Lisans eğitimlerinin yanısıra, bütün fakültelerimizde tezli tezsiz Yüksek Lisans ve Doktora programlarımız da devam etmektedir. Kuruluşundan itibaren kendisini bir araştırma üniversitesi olarak konumlandıran üniversitemiz, %20.64 Lisansüstü öğrenci oranı ile çok sayıda lisansüstü programı ve çok sayıda ulusal ve uluslararası projeyle hedefine emin adımlarla ilerlemektedir.   g48Üniversitemiz, %11 uluslararası lisans öğrencisi, 203 uluslararası üniversite ile yapmış olduğu ikili anlaşmalar, öğrenci –öğretim üyesi ve idari personel değişim programları, ortak diploma programları ve çok sayıda yabancı uyruklu öğretim üyesi sayesinde uluslararası bir üniversite konumuna gelmiştir. Üniversitemiz uluslararası lisans öğrencisi oranı ile Türkiye’deki üniversiteler arasında birinci sırada yer almanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin lisans eğitimine başlanan bölümleri, ülkemizin üst düzeyde ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmeye yönelik bölümlerdir. Yüksek öğrenim gören bireylerin, en az bir yabancı dile ileri düzeyde hakim olması gereğinden hareketle, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olarak öğrencilerin, gelecekte istihdamları sırasında kendilerine büyük avantaj sağlayacak şekilde yabancı dil eğitimi vermekteyiz.

g43

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, genç bir üniversite olmasına rağmen, hem alanlarında söz sahibi akademisyenler için cazibe merkezi olmada, hem de başarılı öğrencilerin ilgisini çekmede büyük başarı sağlamıştır.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, çoğu lisans ve/veya lisansüstü derecelerini ABD, Avrupa ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden almış, tecrübeli, aktif ve dinamik bir öğretim kadrosuna sahiptir. 700’e yakını öğretim üyesi olmak üzere toplamda 1300’ü aşkın akademisyeni  kısa süre içerisinde bünyesine kazandırarak akademik insan kaynağı alt yapısını mükemmel düzeyde geliştirmiştir.

Başkent Ankara’da OXFORD, TOEFL, PEARSON, CITY&GUILD gibi uluslararası akredite kuruluşlarla yaptığı protokoller sayesinde uluslararası düzeyde  geçerli İngilizce eğitim olanağı sunarak yüksek nitelikli öğrencilerin ilgilerini çekmektedir.

Başkentte gelişmeye devam eden üniversitemiz, TEKNOPARK ANKARA, OSTİM, İVEDİK, SİNCAN ve BAŞKENT Organize sanayi bölgeleriyle ortaklığın sunduğu geniş uygulama ve potansiyel iş imkanı, proje yönetimi ve öngörülmeyen problemleri çözme becerisini önceleyen, geniş laboratuvar olanakları ile pratikliği önemseyen, kültürel, sanatsal ve entelektüel ortamla mühendisliğin mükemmelliğini bir arada yaşamayı vadetmektedir.

Üniversitemiz elit üniversiteler içerisinde kendini konumlandırma yolunda önemli adımlar atmaktadır.

tipkongresi2018-4

Öğrenci merkezli bir eğitim anlayışı ile yüksek öğretime yepyeni bir soluk getirmek üzere yola çıkan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olarak, ülkemize ve dünyamıza eğitim ve bilim alanında en üst düzeyde hizmet verebilmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

Üniversitemiz, vizyonunu ve misyonunu sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin ve dünyanın  sayılı üniversitelerinden birisi olmak şeklinde belirlemiştir.

Bu amaca gönül vermiş tüm Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi mensupları olarak, aydınlık bir geleceğe hep birlikte yürümenin heyecanı içerisindeyiz.